Zpracoval pro Vás Mario.

Mikulášská nadílka 

 
Rozzářené dětské oči. Cinkot řetězů, a divoké skřeky rozdováděných čertů. Přísná postava vousatého Mikuláše a  šustění papírových obalů skrývajících ty nejtajemnější dárky. Těžká křídla bezpohlavních andělů v bělostných róbách. To vše charakterizuje běžnou mikulášskou nadílku  kdekoliv na zemském povrchu.
Leč Mikuláš naděluje i v podzemí. Známé jsou nadílky v příbramských důlních prostorách a od loňského roku i v Chrustenické šachtě.
Letos se poprvé měla představit i skvělá mikulášská akce Popovického montanistického superklubu v tajemné Hloubětínské stoce. 
Zdánlivě trpělivý dav, který se při ušlapání Rumové Pralinky změnil v běsnící zvíře.
Poslední opozdilci nastupují, Miki Dobrý spěchá k lokomotivě. Děti i dospělí se surově rvali o vstupenky, Mikulášové se svými svitami nás všemožně upláceli, aby to byli právě oni, kdo budou moci nadělovat pod naší záštitou a získají si tak slávu na věky. Bohužel, byla to právě nenávist fundamentalistických (předem z výběru vyloučených) Mikulášských, andělských a čertovských skupin, která prostřednictvím jejich nízkého udavačství na OBÚ, způsobila uzavření vchodu do stoky betonovou zátkou s keramickou 30 cm průměrnou rourou. 
Plazit se pro nadílku takovým otvorem by bylo pro většinu nadržených rodičů s dětmi nepřijatelné a tak poté, co navíc tlupa radikálních andělů ve středu v noci přepadla 
našeho nejoblíbenějšího Mikuláše a upálila mu vousy, rozhodli jsme se od pořádání vlastní akce upustit a podpořit svoji přítomností mikulášskou nadílku CMA v Chrustenické šachtě. Akce CMA zde zahrnuje poměrně dlouhou jízdu důlním vláčkem do temných prostor, kde je umístěno peklo, návštěvu nasvíceného "nebe" s Mikulášem a anděly, kde se odehrává vlastní předání balíčků s pamlsky, nakonec odchod z podzemí a střídání abonentů.
Když jsme přijeli k Chrustenické šachtě, šokovalo nás neuvěřitelné množství těch, kdo se toužili nadílky v podzemní  účastnit. Příjezdovou cestu lemovaly
Vláček odjíždí do nebe, Lahoda míří samopalem do kabinky strojvůdce.

Zdrcený anděl poté, co se doslechl o pošlapání Rumové Pralinky.

desítky aut, před vchodem, zahrazeným modrým horolezeckým lanem se tísnil netrpělivý dav složený z rodičů a jejich ratolestí. Na druhé straně lana stála Rumová Pralinka a volala: " Kdo máte lístky číslo 100 až 120, postupte, prosím, za lano".
Když nás spatřila, tvářila se, že nás nezná a  pro sebe divoce zamumlala: "Táhni k čertu, Surikato zhovadilej".
Chápali jsme, že úsilí potřebné ku zvládnutí davu za provazem ji nutně psychicky poznamenalo a  hleděli jsme na ni shovívavě.
Podlezli jsme přes protesty čekajících zábranu  a zamířili k 
osobě Mikiho Dobrého, strojvůdce důlního vláčku. Malé děti, děsící se jeho divoce zježeného vousu poděšeně kvílely, rodiče je utěšovali a cpali do důlních pullmanů.  Když byl vlak naplněn, Miki usedl na lokomotivu a vlak vyrazil do nitra hory. Kráčeli jsem za ním tak rychle, jak to jen členové PMS dokážou a tak se stalo, že jsme dorazili k "peklu" právě včas, abychom viděli, jak  se několik čertů k veliké nevoli tetínského Smrťáka rozhodlo uvařit  jeho manželku v nevábně vyhlížejícím kotli. Právem se domníváme, že pouze náš příchod zachránil nešťastnici od jejího strašného osudu.
Čerti sami v latexových maskách a divokých účesech budili hrůzu, zejména jeden, který nenadále s úděsným jekotem vyskakoval z důlního vozíku. Koza se z něho málem zhroutil. 
Úklon vrstev dodává tak zvané "Surikatově štole" pro tuto lokalitu tak typický vzhled.
Opodál postával Laco Lahoda s obrovskou kamerou a tvářil se, jako že filmuje velice zajímavý dokument. Cvičené oči členů PMS však snadno rozeznaly v podařené maketě zamaskovaný samopal, jímž president CMA střežil zdárný průběh akce. Zda hrozil útok  muslimských fundamentalistů či radikálních Mikulášů, vyloučených z nadílky, se nám nepodařilo zjistit. Čerti četli z papírků, které jim rodiče podstrčili,  stesky na nezdárná dítka a exemplárně mladé nezdárníky trestali. Mikuláš naopak předčítal týmiž rodiči nastrčené lístky s dobrými vlastnostmi a robátka chválil a obdarovával. Zmatená děcka  vše sledovala vytřeštěným zrakem.
Před vchodem jsme při návratu nenalezli Rumovou Pralinku. Dle L. Lahody devítimilimetrové lano nevydrželo nápor akcechtivého davu, nešťastnice nestačila uskočit a byla udupána téměř k smrti, což zchladilo rozbouřenou krev nedočkavců a rodičové se opět trpně podřídili disciplíně.. 
 
Názory montanistů na Mikulášskou nadílku v Chrustenické šachtě:
Speo, Speleolog Kladno:"Člověče, chtěl jsem jít. Strašně jsem chtěl. Ale nějaký debil nám ve vsi přes noc odnesl silnici a já se s autem nedostanu z baráku.Děti to nepřežijou. Už jsem k nim volal doktora."
Brian Norman, ameriký montanista:"Já sem, vole, jezdím každý rok. Bez zdejší atmosféry si už Mikuláše nedovedu představit. Chtěl jsem stihnout i nadílku Superklubu, ale ta roura v zátce stoky je nad moje síly. Škoda, že nemohla Petra Poeche. Chytla někde pod mostem svrab.
Rumová Pralinka: "Au, uf, uhá....Jauvajs...Jdi do prdele..Auu.."