Chrustenická akumulátorová lokomotiva v plné kráse.

Zahájení sezóny ve skanzenu
Chrustenická šachta

 V hlavním stanu CMA  v Lucemburské ulici, panovala týden před zahájením letošní sezóny důlní expozice  v Chrustenické šachtě nálada vskutku pohřební. 
"Opravdu nepřijede na zahájení ten slavný Surikata?", ptal se Ladislav Lahoda již asi po sté svých kolegů hlasem tak nešťastným, že by se kámen ustrnul.
"Nepřijede", potvrdil Miki, "pořádá  nějaký autobusový zájezd do opuštěného dolu na arsen."
Lahoda složil ustaranou hlavu do dlaní a táhle, zoufale zakvílel."Co budeme dělat, nezrušíme to?", navrhl  pohřebním tónem.
"Máme přece pozvané lidi a přijde i Rumová Pralinka se svoji Žebráckou partou", namítal Saša.
 Laco se rozlítil: "K čertu s Pralinkou! Ta její otřesná banda nám tu nanejvýš udělá ostudu. Jedině přítomnost hrdiny Surikatova formátu  může naší akci dodat věhlas, jaký jí náleží. Nemohl bys ho, Miki, nějak přemluvit?"
Miki se rozpačitě podrbal na hlavě: "To je těžké. Surikata ten arzén plánuje už skoro měsíc. Hrozně se těší a  s jeho dětmi, kterým slíbil, že tam mohou vlézt první a trochu arzenu si rozžvýkat, už vůbec není řeč." 
Zdrcený pohled jeho přátel byl mu odpovědí.  
Mladý snaživý čekatel členství CMA nahlas zaštkal: "Já pro bájného Surikatu složil oslavný hymnus a on nepřijde."
"Proč pro Surikatu?", podivil se Laco, "proč ne pro někoho z nás?"
Čekatel, zaslepen žalem, si ho nevšímal a zlomeným hlasem na melodii starého husitského chorálu plačtivě prozpěvoval: "Titáne smělý, montanistů králi.."
Laco udeřil pěstí do stolu, div ho nepřevrátil: "Tak dost. Dostaví se alespoň Speo se svými Kladeňáky?"
"To těžko, jede se Surikatou", vysvětlil jiný čekatel, který si do té doby zaujatě prohlížel   fotografie z poslední výpravy PMS a oči mu svítily obdivem.
"A co Máca", žebral Laco, "ten se také neobjeví?"
"Ten určitě ne", zněla odpověď, "táhne prý s nějakými borci kamsi na arzen."
"Já bych chtěl jet s nimi", zatoužil další příslušník CMA, který se doposud hlasově neprojevil... 
"My také, ať žije Surikata", zvolali tři další...

Zde vidíš, milý návštěvníku, jaké útrapy a protivenství provázely CMA při organizování slavnostního zahájení provozu jejího skanzenu. Jiný spolek (ne ovšem Superklub) by podlehl a na zahájení rezignoval.  Přesto  Laco Lahoda a jeho smečka překonali zdánlivě neřešitelné obtíže, vyplývající z neúčasti některých montanistických prominentů a v sobotu se můžete přijít podívat, zda se jim slavnostní zahájení podařilo. Na spodních obrázcích přinášíme několik fotografií, ukazujících něco málo z toho, co na vás v expozici čeká.


.

Vzduchojem. Právě on, natlakován kompresorem, bude v onen velký den pohánět pneumatickou vrtačku i nakladač.

Hlavní štola. Tudy bude zběsile uhánět akumulátorová lokomotiva s plně obsazenými pullmany v závěsu. 
Žlábek napravo od kolejí by potřeboval ještě trochu vyčistit. Neukáznění návštěvníci jej minulou sezónu hrozně zaplivali. Hunty na výstavce ve prostoru strojovny. V jednom z nich se schovává Kašpárek. Objeví ho někdo?
Vzácná trolejová lokomotiva, rarita která se jinde nevidí. Když se průvodce nedívá, je možné ji tajně pohladit. Klanicový vůz s naloženou kulatinou. Podobný přejel  Rumovou Pralinku během exkurze v grafitovém dole u Krumlova.
Zátiší u štolky s důlní vrtačkou. Otrlým zájemcům  dovolí správce šachty vrtání do čelby vyzkoušet. Kupodivu, hlásí se hlavně ženy. Hunt pro přepravu mrtvých horníků absolvuje nezbytnou údržbu. Honza H právě opravuje centrální řídící jednotku.

ViDra, slavný montanista.

ViDra, ZJRN: "Já na zahájení samozřejmě přijedu na kolech s celou rodinou. Těším se na dort, na odstřel (při něm mi vždycky příšerně zalehnou uši) a zkusím si tu vrtačku.Moment..." (zdvihá zvonící telefon a něco do něj tlumeným hlasem hovoří). " Tak sorry. Je mi líto. Volal Surikata, zda nechci autobusem do arzenového dolu. Takže Chrustenice napřesrok.