SURIKATŮV MONTANISTICKÝ

BAŽANT

Surikatova montanistický bažant - věrný a přítulný 

Ohlasy a recenze

Barbara

Barbara, francouzská jeskyňářka: "Surikatův montanistický bažant je zkrátka epochální. Byly jsme před týdnem s kamarádkou v severním Maroku, kde jsme prolézaly starou, neuvěřitelně drsnou šachtu. Potkaly jsme se tam s nějakými zoufalci  z  kladenského Speleologu,  plakali na první podestě asi osm metrů pod ohlubní. Slézt hlouběji se báli a nahoru to po laně nezvládali. Kdybych neměla v batohu dva Surikatovy montanistické bažanty a jeden jim nedarovala, skučeli by tam nejspíš dodnes."

Speo

Speo, Speleolog Kladno: "Já do toho Maroka nechtěl. To zase Blancman všechny zbláznil, že je tam nějakej starej sklep, či co, že to musíme jet prozkoumat a nakonec z toho byla opuštěná šachta 800 metrů hluboká. Když jsme slanili necelých osm metrů na první podestu, Vojta se rozbrečel, že je to hluboké a po  orlickém sbíhání si víc dolu netroufá. Chtěl šplhat zpátky nahoru, ale lano se mu na břiše furt krčilo, síly ubývaly a už to vypadalo hodně beznadějně. Tak jsme se rozplakali všichni a kdyby nám  Francouzky nedaly toho krásného montanistického bažanta, tak bychom tam asi  fakt zhebli."


Co říká o Surikatově montanistickém bažantu sám invenční vynálezce?

 "Jste-li členem hrdinného popovického montanistického superklubu a denně riskujete život nad bezednými šachtami či štolami  plnými těch nejhnusnějších pavouků a slimáků, rodičové neustále očekávají váš převoz na resuscitační oddělení místní nemocnice. A jelikož má matička věnovala práci ve zdravotnictví celý svůj život, trápí ji dobře míněná starost, abych se ve zmíněném zařízení neocitl bez potřebného vybavení. Dárky od  rodičů obsahují proto mimo jiné vždy i  vysoce praktické předměty pro onu dobu, kdy stižen úrazem  ulehnu bezmocně na bělostné lože a přístroje kolem mne budou vyluzovat periodické "píp". A tak jsem již nalezl  pod obalem z hedvábného papíru pyžamo do nemocnice, župan do špitálu, dokonce i lesklé černé polobotky do rakve.
Posledním dárkem byl bažant z plastické hmoty. "To kdyby tě hospitalizovali", komentovala dárek matka, "tak abys měl vlastního. Je hezký, viď?"
Přiznám se, že nevěda, co si s bažantem prozatím  počít (na vystavení do vitríny se přece jen příliš nehodil) odnesl jsem jej poněkud rozpačitě  na půdu a odložil na staré harmonium. 

A tam bažant téměř rok skromně  a mlčky ležel na desce z javorového dřeva a trpělivě čekal na svůj velký den.
Jednou, když jsem trénoval jednolanové techniky na svém stromě smrti, propadával mi provaz blokantem na sedáku tak mizerně, že jsem byl přinucen vážně uvažovat, co s tím. A mé myšlenky zalétly na půdu k opuštěnému bažantu, ten povstal z mlhy zapomnění a jeho sláva započala růst. 
Od té doby se Surikatův montanistický bažant  (dále SMB) stal nedílnou součástí výbavy předních montanistů. Laco Lahoda bez něj nedá ani ránu, Pavel Přibyl ho má v ruksaku hned vedle osobních dokladů a Brian Norman z Ameriky jej nosí na tenké šňůrce kolem krku i v běžném civilním životě. "Nikdy nevíš, co Tě může potkat", vysvětluje.
Princip mého skvělého vynálezu je zcela prostý - montanista s sebou při sestupu nese  plastického montanistického bažanta, který ho vzhledem k své nepatrné váze nijak nezatěžuje. Před výstupem bažanta naplní, přiváže prusíkovým uzlem na lano (přibližně ve výši kolenou kvůli průtahu) a šplhá tak od samého začátku po krásně napnutém provaze.
Po skončení výstupu vytáhne poslední lezec  bažanta nahoru, vyprázdní jej a uloží k transportu na další lokalitu."
Obrázek  vpravo znázorňuje správné připevnění SMB šňůrou na lano. Protože má SMB kónické hrdlo, s výhodou použijeme stahovací smyčku. Šňůru samu na lano navážeme prusíkovým uzlem, abychom mohli lehce upravovat polohu SMB.
SMB v akci na cvičné stěně PMS.

Nebohý Kaši.

Naskýtá se zde otázka vhodného média pro plnění montanistického bažanta. Ač je bažant výrobcem primárně koncipován k jímání lidské moči, snese bez úhony i  plniva pevného skupenství. Popravdě řečeno, moč preferují pouze členové Speleologu Kladno, kteří si libují, že mají po výstupu k dispozici pár litrů teplé tekutiny pro opláchnutí zpoceného obličeje a provizorní umytí rukou. Opravdoví montanisté používají hlínu, písek, kaménky či jiný materiál, který se zpravidla na dně šachet  běžně nachází. 
Surikata sám se domnívá, že aplikace nebiologického média je  nejen hygieničtější, ale i daleko praktičtější, protože dehydratace montanisty v kombinéze a navlečeným sedákem není zcela pohodlná záležitost (zejména pro montanistky).
Plnění SMB kysličníkem uhličitým nasbíraným v podzemí, které propaguje Žebrácká parta se v praxi (byť je CO2 výrazně těžší než vzduch)  naprosto neosvědčilo.
Obrázek vlevo ukazuje zoufalý pokus Kašiho vyjumarovat stěnu smrti bez Surikatova montanistického bažanta.
Upozorněme ještě, že množství grafických  firem se specializuje na výrobu potisků s logy montanistických skupin pro oživení jinak vzhledově dosti sterilního SMB. K nejnabízenějším patří loga PMS, ZJRN, SK a CMA. 

ViDra

ViDra, slavný montanista, ZJRN: "Surikatův montanistický bažant je bezporuchový, věrný, spolehlivý a svému vynálezci dělá jen čest. Já sám nyní mimo kombinéz šiji z elegantní černé nepromokavé látky i ochranné obaly na SMB s poutkem či karabinkou pro připevnění na opasek. Pevně věřím, že i mé futrály přispějí k vítěznému tažení Surikatových montanistických bažantů celým světem.Ať žije SMB!Sláva mu!"

 

Surikatův montanistický - toť montanistův přítel nejvěrnější
S Surikatovým montanistickým bažantem vpřed do Evropy.