Božena

(Mníšek pod Brdy)

Okolo poledního dne 17.8. 2002  ke mně dorazily první zmatené zprávy o zahájení likvidace mníšeckých dolů zdickou formou TIMEX s.r.o. Ač na znaven k smrti, sedl jsem na žádost přátel a kolegů do auta, abych ověřil, co se skutečně stalo. Cestou jsem se napolykal takového množství pylů, že jsem za volantem (alergik) málem zcepeněl. Přesto jsem dorazil úspěšně tam i zpět a zde vidíte, co se vlastně stalo:Trochu moc betonu

Tak tohle bývala jáma Božena, těžba polymetalických rud, hloubka něco přes 50 metrů, částečně zasypaná. Stávala v lesíku u silnice, krylo ji betonové víko se dvěma železnými poklopy a zdobila orezlá těžní koza. V takovém stavu jsem ji viděl před čtrnácti dny. Dnes jsem spatřil to, co vy na mém snímku.

 Z dálky Koza - torzo
Pohled z dálky. Šalování, násep a zbylá hromada vápencových kamenů. V pozadí vodárenský domek (šachta se kdysi využívala jako studna). Gastronomická vsuvka - kolem roste spousta ringlí. Pár zbytků necitlivě zničené důlní kozy. Tento fragment vypadá ještě zachovale, ostatní budí dojem, že byly stiženy tancem svatého Víta. Lanovnice jsou fuč. Barbusáci, CMA, zaplačte!
Old Jáma
A takhle vypadala jáma před dvěma týdny. Koza ještě trčí, šachtu kryje masivní beton, poklopy jsou neuzamčeny. Dnes je v betonu také poklop, ale pod ním vidíte už jen zásyp. Pohled shora jedním z bývalých poklopů. Vidíme zbytky povalu, vodovodní roury (čerpadlo a ejektor), pod povalem jáma pokračuje ještě asi deset metrů. Rozrážky již nejsou přístupné. 

Surikata

Surikata, PMS: "A ještě jednou můj milý, oblíbený xicht. K Boženě bych se ještě rád vrátil v sekci "Co nám zničili". Máte-li o ní nějaké materiály, fotky, veselé i temné historky, svěřte se. Beton již zatvrdl, není dosud hotovo ohrazení ochranného pásma, chybí pyšná cedulka s podpisem destroyera. Celá ta betonová ohavnost  působí jako mimořádně odporný sarkofág, moc hezky se to v lesíku bude vyjímat. Snad to brzy zaroste nějakým sajrajtem. Zdař Bůh.