Aktuality z činnosti PMS 
30.7.2002


Surikata, král montanistů Surikata, leader Popovického montanistického superklubu 
"Společným silám  Speleologu Kladno, ISRN a PMS se podařilo proniknout skrz děsivé závaly do nejzazších částí dolu na lokalitě CH1. Zatímco levá chodba působí slepým dojmem, pravá vede do prostorné dobývky a odbočuje z ní stará, ručně tesaná štola do závalu pod zasypanou těžní jámou. Udatný Kaši s Honzou H. prolezli  až k patě zásypu šachty, kde se setkali se strašlivým broukem".

Vašek z Speleologu Kladno čistí vstupní partii štoly.

Někteří kopali v závalech, jiní řídili práce z povrchu a zodpovědně střežili bagáž. Vašek celou dobu prolongoval zatopenou část díla, takže se po jeho odchodu změnila v pohodlnou magistrálu. Marně na něho Speo volal: "Kašli na to, půjdeme se někam ožrat!" a lákal jej od rozdělané práce. Vašek vydržel.

Do plazivky
Kaši poté, co vylezl z plazivky, usoudil, že ani své značkové kalhoty ani drahé boty, už domů nepoveze. Typicky ukloněná štola pokračuje vlevo vzadu nízkou plazivkou, kterou prošli pouze ti nejodvážnější. Důvodem byla souvislá vrstva zvířecích mazlavých lejn.

Václav Cílek

Štěpán, PMS: "Celá akce byla vysoce profesionální. Odvážný Surikata ležel venku se dvěma vysilačkami, připraven zasáhnout, kdyby mu kdokoliv nahlásil jakékoliv nebezpečí. Bohužel, vzhledem k tomu, že v přístrojích chyběly baterie, neměl možnost se jako záchranář projevit. Speo sice neprolezl až pod šachtu, ale skrz lejna se plazil jako první. Smrděl příšerně a protože se mu jich pár přes veškerou opatrnost dostalo do úst, mluvil velmi oplzle.