2608 - Aktual.

Aktuality z činnosti PMS 
28.04.2004

  Kaši na Bulovce

Barbara, francouzká montanistka. Barbra, PMS:  "Mimořádný objev se podařil slavnému Kašimu v Praze 8 Bulovce, kde ve stráni nad železniční tratí pronikl do 40 metrů dlouhé pískovcové štoly s kolejemi a shnilou výdřevou ve vstupní partii. Nejedná se tentokrát o obligátní podzemní pískový lom, ale o nedokončený kryt z první světové války, kterých je v okolí několik.. Dílo je až na výdřevu v obdivuhodně dobrém stavu, stěny zdobí pouze několik neumělých nápisů z roku 1919 a 1946. Kaši plánuje, že v příštím týdnu objeví minimálně dalších pět podobných objektů.  

Vchod do ručně tesané chodby byl po desetiletí ukryt za nenápadnými dřevěnými dvířky na jedné udržované zahrádce, jejíž majitel štolu v minulosti (dokud neshnila výdřeva) využíval jako sklep.A máme zde další fotografii z cyklu "přenosné fotomakety známých montanistů". Fotograf Pavel Lešák tentokrát použil figurinu mimopražského montanisty Mumia a získal za svůj snímek z opuštěného rtuťového dolu ve španělském Almaden Alto hezké třetí místo.
"Víte, Mumia jsem si vybral pro jeho skladnost," vysvětluje ambiciózní Pavel Lešák, proč nepoužil maketu slavného Surikaty. "Surikatova maketa je sice jistota, ale protože vždy zobrazuje krále montanistů v hrdě vztyčené pozici, je pro delší cestování poněkud nevhodná. Skromný Mumio se naopak vejde do běžného většího kufru a myslím že právě tahle jeho vlastnost není dosud mezi podzemními fotografy dostatečně doceněna."


Figurina slavného Mumia v Almaden Alto

O zeď opřený laminovaný Mumio uchvacuje svým perfekcionalistickým pojetím. 


O minulém weekendu úspěšně proběhlo zahájení sezóny ve skanzenu Barbora - Solvayovy lomy u Bubovic. Barbusákům se díky přítomné vojenské jednotce podařilo zabránit nájezdu zdivočelých Kladeňáků, kteří se letos (oproti loňskému vyklopení kiplór) mimo vykolejení několika nestřežených lokomotiv nezmohli na žádnou větší akci.
S potěšením Barbusáci přivítali na zahájení účast známého Surikaty CM. Nejmenovaný představitel společnosti Barbora o něm řekl:" Víte, jsme moc rádi, že se tu Surikata zastavil, protože teprve jeho přítomnost dodala naší presentaci ten pravý lesk. Surikata je velký, jako čtyři normální chlapi, po laně leze sám rychleji, než sedm mužů najednou. Štolu proběhne za šestkrát kratší dobu, než dva jiní montanisté, kteří by v ní utíkali proti sobě, přitom spotřebuje v podzemí za stejný časový úsek o sedm procent kyslíku méně, než tucet jeskyňářů. Vyběhne-li Surikata z místa A do místa B, bude v cíli stokrát rychleji, než automobil, který vyrazí na stejné trati z místa B do místa A..."


Blackrat, střežící koleje ve skanzenu Barbora

Z obavy před kontraakcí kladenské speleoskupiny najala společnost Barbora k zajištění pořádku při slavnostním zahájení provozu svého skanzenu usměvavého, leč nemilosrdného bojovníka Blackrata.