Aktuality z činnosti PMS 
26.2.2003

  Jubileum neskutečně skromného jeskyňáře
Máca Máca, KD:  
" 11. dubna se dožije svých padesátých narozenin nenápadný, neskutečně skromný jeskyňář, Milan Korba přezdívaný Surikata. Koncem sedmdesátých let minulého století zpoačal svoji podzemnickou éru v ZO 1-O6 Vojířově Speleologickém klubu. Nikdy nic neobjevil, nepodílel se na žádném významném úkolu, ničím se nevyznamenal a když ze ZO 1-06 odešel, všichni naň rychle zapomněli. Typická dráha oné většiny průměrných, kteří nakonec zemrou, aniž by o nich za celou dobu jejich kariéry byla  
jediná zmínka ve speleologických tiskovinách či by jejich jméno nesla sebenicotnější podzemní prostora nebo třeba jen nevýznamný zakrslý krápník. I tento krátký článek, který zde publikuji, si oslavenec musel napsat sám."

Johana Johanka, neť Titánova:  "Náhodou, strýček Surikata je ten největší světový speleolog. Objevil Koněpruské jeskyně, Macochu, Arnoldku, Altamiru či velikou Mamutí jeskyni kdesi v Americe. Protože je ale tak skromný, že o tom nikde nikomu nevypráví, tak o něm nikdo neví. Mně samotné Surikata říkal, že letos objeví dalších pět set až tisíc podzemních prostor . Takový je to pašák."


Plynová eskadra v akci

V českém podzemí působí nová mladá badatelská skupina. Její důvody pro návštěvu zatopených dolů jsou velmi netradiční. Podrobný článek o tom, jak jsme se s Plynovou eskadrou náhodou setkali při jedné průzkumné akci, přinese nové číslo časopisu Montanya vydávaného Speleologickou společností Kladno (http://speleolog-kladno.homelinux.net).


Speův cvičný důl
Speo SPEO, speleolog Kladno:  
" Rád bych zde představil svůj nový vynález - revoluční pomůcku pro výcvik montanistů. Jedná se o tak zvaný Speův cvičný důl (určený začátečníkům a středně pokročilým), v kterém adepti získávají správné návyky pro práci v podzemí. Důl tvoří betonová trubka o průměru 120 cm a je mírně ukloněna dolu, aby umožnila nácvik pohybu v úpadnici. Instaloval jsem si ji na vlastní zahradě a případným zájemcům jsem ochoten v případě realizace mého vynálezu bezplatně pomoci radou i plánkem.
Je pravda, že někomu se může zdát můj cvičný důl zbytečně drsný a náročný. Moji členové si ale potřebují procvičit opravdu všechny nečekané problémy, které je v podzemním objektu mohou potkat, tak, aby je v případě mimořádné situace dokázali řešit zcela automaticky. 
Když mi firma Stavoprojekt přivezla dů
l na zahradu, sousedé vůbec nebyli schopni pochopit, oč jde. 
"To máš pro děti?", tázal se jeden, ne zrovna příliš bystrý.
"Ne, pro sebe", vysvětloval jsem trpělivě, "je to cvičný důl."
Soused se podíval do vstupního otvoru a uznale řekl: "To máš tedy hodně odvahy, když tam vlezeš."
Zapýřil jsem se a přiznám, že mi takové ohodnocení udělalo dobře. Nakoukl jsem  nesměle do kruhového otvoru a srdce se mi málem zastavilo. Tak drsný důl jsem ještě neviděl. Nedal jsem na však sobě  před sousedem nic znát  a pravil jsem srdnatě pevným hlasem:" Já-á-á  le-lezu do da-daleko ho-horších míst."

Reportáž z kladenské výpravy do Speova cvičného dolu přineseme příští měsíc v sekci Výpravy.

Celkový pohled na ukloněný Speúv cvičný důl. Jen pro drsné... Vchod do Speova cvičného dolu nahání vskutku děs a hrůzu...
 


Veselý pan Bagr

Minule zmíněné soutěže v tvorbě ledových rampouchů pliváním za mrazu před sebe se zúčastnil i veselý pan Bagr ze speleologické společnosti Kladno. Vzhledem k poněkud odlišné technice získávání potřebného stavebního materiálu byl však ze závodu záhy diskvalifikován. Tvořícího veselého pana Bagra zachytil na snímeku  Speo.