Aktuality z činnosti PMS 
24.03.2003


Kaši Surikata:
"Na klasické železorudné lokalitě, těžené v polovině devatenáctého století, objevil Báňský historický průzkum propadlý otvor do sledné štoly. V neděli došlo k zevrubnému průzkumu za účasti statečného Popovického montanistického superklubu. Délka štoly od propadu pod zasypanou šachtu je asi sedmdesát metrů, partie pod šachtou jsou neprůlezné. V objektu sídlí brutální jezevec." 

Míra hledí ze vstupní pasáže směrem k šachtě, kde se v nejužším místě nachází jezevčí hnízdo.


 

Míra

MArtinM, LSD, ZO-ČSS Tetín:  
V neděli navštívil udatný  Surikata s odvážným Pažoutem z Báňského historického průzkumu zajímavý válečný podzemní objekt u Mladé Boleslavi. 
Surikata po návratu na tiskové konferenci pravil, že jej  rozloha objektu  i jeho zachovalost velmi příjemně překvapily. Jediné, co chybí, je ventilátor, rozvody elektroinstalace  a  vstupní pancéřové dveře. V podzemí přezimovalo několik netopýrů a jeho prostorám bude na těchto stránkách časem  věnována zvláštní fotogalerie.  "
 

Na rozdíl od členů Speleologu Kladno se nedomníváme, že šlo o podzemní koncentrační tábor, ale opuštěný muniční sklad. Celková délka chodeb je přes 500 metrů, v některých kobkách jsou dosud dřevěné police..

 

Ve staré železorudné štole u Příbrami se na stěně na ploše cca dva metry čtvereční nachází zvláštní sytě modrý minerál. Zpravidla je amorfní a tvoří povlaky na břidlici, mimořádně se vyskytují až půlcentimetrové krystaly. Tvrdost přibližně čtvrtý stupeň Mohsovy stupnice. Vzorek bude podroben analýze, štolu objevil 17.3. t.r.  PMS. 

 

Železorudná štola z osmnáctého století u Příbrami zastihla těženou limonitovou polohu. Na levé stěně je patrný výše popsaný modrý minerál. Délka štoly i s rozrážkami a limonitovou dobývkou činí 300 metrů.


Speo Surikata CM, PMS:
"V sekci Výpravy prozatím nebudeme publikovat příspěvek Petra.S. o naší úspěšné výpravě do větrací jámy zlikvidovaného uhelného dolu Nelson. Jámu slezl udatná Kaši, zvaný Pán lana, důvodem k pozdržení příspěvku je nespokojenost s jeho stylistickou úrovní."