Hýskov.

  

Aktuality z činnosti PMS 
18.04.2003


Surikata Surikata:
Zatímco členové slavného Popovického montanistického superklubu zkoumali nadějnou štolu děsu v slovenském pegmatitovém ložisku, kladenský leader Speo, zvaný Pán slepic, se svoji svitou vlezl do revizní šachty kanální stoky na smetišti poblíž vesnice Doksy.  K  vyproštění svého vůdce  z kanálu museli Kladeňáci nakonec přizvat hasiče a speleologickou záchranku. Speovi sousedé se zájmem přihlížejí a filmují potupné vytažení presidenta Speleologické společnosti Kladno na denní světlo.

"Žiješ?", volá speleozáchranář do kanálu na nebohého Spea. Ten neodpovídá a hýkavě pláče.


 

Speo

Speo, Speleoklub Kladno 
"Náhodou, z toho kanálu jsem vylézt mohl, ale nechtělo se mi. A záchranku nezavolali moji kolegové, ale debil Surikata, abychom měli ostudu.
Navíc jsem den před tím spolu s našimi Kikinami objevil obrovský důl poblíž Hýskova s mnoha železnými artefakty po staré hlubinné těžbě. Protože se jedná o objev vskutku mimořádný, poskytl jsem ČTK níže uvedené Interview.
 

Interview o novém objevu Speleoklubu Kladno:

 
ČTK: "Slyšeli jsme, pane prezidente, že jste během minulého týdne učinil jakýsi mimořádně významný objev."
Speo:  "Ano, samozřejmě. Objevil jsem obrovský, minimálně dvě stě let starý důl na železo poblíž vesnice Hýskov,
ČTK: "Jak vás napadlo, hledat právě v těchto místech?"
Speo:  "Já tam původně hledat nechtěl, ten kopec, co se na něm náš důl nachází, mi připadal jednak příliš strmý, jednak příliš beznadějný. Já sám bych v takovém nepřehledném terénu důl nezakládal. Zarazil bych ho spíše nahoře na kopci, v místě, kde se říká Na pláni."
ČTK: "Tam je také železná ruda?"
Speo: "To není, ale daleko lépe by se tam vešla infrastruktura, kanceláře, sprchy, manikůra pro horníky a snáze by se razily štoly a šachty."
ČTK: "A co by se tam dolovalo, když říkáte, že v tom místě není žádná ruda?"
Speo: "To já nevím. Třeba by se něco našlo. Ostatně tohle není moje starost, já jsem montanista a ne těžař. Prostě ten důl by se nám tam líbil. Ti, kdo dolovali na kopci, kde jsem důl nakonec našel, museli být naprostí magoři."
ČTK: A jak jste vlastně ten starý důl objevil?"
Speo: "Sledoval jsem tajně Surikatu. Říkal jsem si, že ten hajzl tam nechodí jen tak pro nic za nic. A skutečně. Na úbočí kopce, kde  vede železniční trať na Rakovník je nějaký autokemp, či co. Surikata šel za něj, pak se vydrápal asi sto metrů do kopce. Z batohu si vyndal helmu se světlem a zalezl do obetonovaného portálu .Já neztrácel čas a rychle jsem proslídil okolí."
ČTK: "Ten portál je normálně přístupný?"
Speo: "Ano, kdysi měl patrně železná dvířka, ale ty nejspíš někdo
odvlekl do šrotu. Když Surikata zalezl dovnitř, chvilku jsem počkal a pak jsem za ním hodil kámen. Nikoho jsem netrefil a z toho jsem usoudil, že Surikata je už daleko. Posvítil jsem do portálu a viděl, jak z něj vede chodba někam, kam jsem nedosvítil."
ČTK: "To je ale zajímavé, co jste dělal pak?"
Speo: "Pak jsem chodil po okolí a nacházel haldy, propady, zasuté vchody do štol, zbytky kolejí, důlní vozíky a stroje, které jsem vůbec nedokázal identifikovat. Když jsem to všechno objevil, dostal jsem takovou radost, že jsem tam běhal jako kráva a strašně jsem řval. Brzy jsem si ale uvědomil, že by Surikata už mohl být z té štoly venku a já bych se prozradil. Tak jsem zmlknul, pomočil kiplóru a šel jsem domů."
ČTK: "Proč jste, proboha, močil na kiplóru?"
Speo: "Nejen na kiplóru. Na všechno kolem. To my montanisté tak děláme, když si chceme svůj objev označkovat, aby nám ho nevyfoukl nikdo jiný. Okoukal jsem to od našeho psa."
ČTK: "A to tak své objevy značkují všichni montanisté?"
Speo:  "Všichni ne, jen ti, s kterými spolupracujeme - to znamená Krasová deprese a Žebrácká parta. Je to věc tajné interní dohody a nerad bych se tu o tom dále šířil."
ČTK: "Děkujeme tedy Speovi ze Speleologického klubu Kladno za podnětný rozhovor a podívejme se na pár fotografií jeho objevů."

Tajemný vchod do podzemí. Následuje 150 metrů čisté štoly.

Opuštěná kiplóra bez podvozku, nyní pomočená .
 

Další plechový pozůstatek staré těžby.

Tajemný stroj, který ani sám Speo nedokázal určit.

Surikata Surikata CM:
" To, co tu blábolil Speo pro ČTK, je naprostá pitomost. Vůbec se nejedná o starý důl na železo, ale o povrchový lom na křemence, které se používaly jako stavební kámen. Z téhož materiálu jsou zbudovány například hrady Točník a Žebrák, sloužil i k výrobě tak zvaných kočičích hlav, což byly typické pražské dlažební kostky.  A ten neidentifikovatelný stroj je část násypky."

Tak zvaná Surikatova štola v grafitovém dole Maria Hilfe u Českého Krumlova.