Aktuality z činnosti PMS 
12.1.2004

  Komín smrti a SKK

Barbara, francouzká montanistka. Barbra, PMS:  "Dnešní neděle se stala dnem, kdy usilovná Surikatova objevitelská činnost slavila další ovoce. Nejlepší ze světových montanistů při pochůzce v opuštěném králodvorském lomu Břidla odhalil vyskružený větrací komín do podzemního systému dnes zasypaného nečinného lomu. Systém sestával z 30 metrů hluboké úpadní jámy, z níž odbočovalo asi sto metrů průzkumných rozrážek pro ověření a těžbu břidlicového ložiska. Úpadní jáma ústila na dnes zasypané první etáži." 

Surikata CM, Kikina a Speo nad ústím komínu. Spojení s podzemními prostorami je dnes přerušeno odpadním stavebním materiálem, který do komína nasypali pro znemožnění průzkumu patrně závistiví členové konkurenčních spolků."Tu jámu našel Surikata," vypráví Kikina a oči jí svítí nadšením, "on je hrozný machr a vždycky najde něco tam, kde ostatní selhali."
"Procházel jsem jednou po kopci, o kterém se v okolí traduje, že je v něm ukryta podzemní továrna," vysvětluje neokázale Surikata, "a náhodou jsem si povšiml něčeho, co připomínalo malý opuštěný lůmek. Zašel jsem se tam podívat, abych zjistil, zda v odkrytém profilu nebude nějaká zajímavá žíla a přitom jsem zahlédl zdánlivě ledabyle pohozenou betonovou skruž. Nebyla skoro vidět pod starými větvemi, listím a podobným humusem. Napadlo mne, že bych ji mohl vyfotit a tvrdit o ní žertem, že jde o Kikinin cvičný důl, ale když jsem přišel blíž a odházel všechen ten nemožný bordel, zjistil jsem, že pod tou skruží je umístěna další, pod ní zase další a že jde vlastně o vyskružený komín kamsi do nedozírné hloubky."
"Ta hloubka je opravdu strašlivá," skáče Surikatovi do řeči Speo, "když nás Surikata k té díře přivedl, řekl nám, že hodí dolu kámen. Nepřišlo mi to příliš rozumné, vždyt dole může ležet nevybuchlá letecká bomba z druhé světové války nebo nějaké strašlivé zvíře (třeba obří had), které může vržený kámen popudit. Vymlouval Surikatovi ten jeho šílený nápad ze všech sil, ale nedal si říci, tak jsem alespoň zavřel oči. V duchu jsem počítal a když jsem kámen stále neslyšel dopadnout na dno, oči jsem zase otevřel. Uběhla asi minuta a já rychle spočetl, že v tom případě je komín hluboký osmnáct kilometrů a chtěl jsem utéci. Surikata mne ale zadržel a přiznal se, že kámen dosud drží v ruce."
"Pak jsem kámen dolu opravdu hodil," pokračuje Surikata, "než dole s dutým žuchnutím přistál, padal něco přes tři vteřiny a z toho jsem usoudil, že komín nebude hlubší padesáti metrů."
"Ano, tak to bylo", přizvukuje Speo a horlivě kývá hlavou.
"Surikata potom rozhodl, že Speo sleze dolu," ujala se slova Kikina, "ale Speovi se do toho nechtělo. Lehl si do sněhu slintal a dělal mrtvého. Proto Surikata požádal o sestup do komína mne. Rozplakala jsem se a zapřísala ho, aby mne dolu neposílal. Nebála jsem se ani tak toho Speova popuzeného hada, jako té velké hloubky a poměrně úzkého průměru skruží. Měla jsem pocit, že kdo do jámy vleze, zůstane tam s tím popuzeným hadem navěky. Nakonec jsem se Surikaty zeptala, proč tam nevleze sám. Zhrozil se a křičel, že dolu nepoleze, protože jako certifikovaný montanista zodpovídá za zdárný průběh akce a v případě, že bychom nahoře odvázali lano a pak za ním spadli na dno, nemohl by nás zachránit. Nakonec prohlásil, že jsme zbabělci, akce se ruší a vrátíme se domů."
"Já, když jsem viděl, že se nikam nepoleze, tak jsem zase vstal z mrtvých," přiznává Speo, a spolu s Kikinou jsem se pustil do Surikaty s tím, že zbabělec je on. Plivli jsme na něj a pohrozili jsme mu, že když komín nezdolá, dáme na web jeho fotku a napíšeme pod ní, že je blbeček. Surikata se strašně zasmušil, asi hodinu do komína hulákal a házel šutry, pak další hodinu přivazoval lano a neustále skuhral, že bychom se měli místo takového pochybného podniku raději vrátit domů, než bude tma. Nakonec se přivázán za lano posadil na ohlubeň a kdybychom ho neshodili dolu, asi by tam seděl dodnes."
"To není pravda," hájila krále montanistů Kikina, "náhodou se Surikata slanil sám a strašně odvážně. Jel dolu tak rychle, že mi připadal jako řecký rek Faethon, když se řítil se slunečním vozem svého otce Helia z oblohy. Speo oproti tomu zůstal u ohlubně a když stál Surikata na dně, házel na něj sníh, cihly a kameny."
"Nu a to je vlastně všechno," uzavírá vprávění Surikata, "když jsem se slanil dolu, zjistil jsem, že je komín dole ucpaný humusem. Speo mi shora hodil pevnou větev a já s ní šťoural okolo sebe a nakonec se mi ji povedlo zapíchnout šikmo kamsi pod skruže. Je docela možné, že je dole nějaká prostora, každopádně skruže asi metr a půl pod tím zásypem končí. Bohužel nám dnes na další prolongaci nezbýval čas, ale jednou se sem vrátíme a donutíme jámu vydat její tajemství."
Speo freneticky tleská, Kikina pláče dojetím.


CMA v Speově cvičném dole

Míra Němec z CMA testuje Speův cvičný důl. Své první dojmy nám nechtěl sdělit, přiznal však, že jsou poněkud rozpačité. 


Surikata Surikata, král montanistů:  
Speo svůj cvičný důl poněkud vylepšil tím, že do něj ze zahradní hadice pouští vodu, čímž simuluje odvodňovací dědičnou štolu.
"Je to fakt dobré," řekl nám Míra Němec, který kladenský cvičný důl v pátek na vlastní kůži odzkoušel, "ta voda je bezvadná, přesto mám pocit, že to Speo nedotáhl až tak docela do detailů a že by se leccos dalo ještě vymakat." "