Surikatovy aktuality
06.07.2003


Surikata Surikata CM, král montanistů:
"O weekendu jsme s Martinem M. kontrolovali stav několika význačných netopýřích lokalit. Některé vchody neznámí příznivci létajících savců zatarasili větvemi, jiné odpadky, ostatní (zejména ty odlehlejší) ponechali bez povšimnutí.
Během revize jsme pořídili několik dokumentačních fotografií, jimiž oživujeme dnešní vydání aktualit."

Martin M toužebně hledí směrem k čelbě, kde se dle dávné pověsti zjevuje duch starého havíře. Kdo ducha uzří a slušně jej pozdraví, toho neživý havíř zavede k truhličce plné ryzího zlata. V železnorudném dole  značně nereálné. 

 

Speo

Speo, Speleoklub Kladno 
"Také bych mohl jít někam revidovat netopýří zimoviště, ale proč bych to dělal? Copak jsou právě netopýři jediná zvířata, které je potřeba chránit? V mém cvičném dole se usadil párek velikých oranžových slimáků. Jsou rozkošní. Často k nim zajdu večer posedět, hladím je a docela dobře spolu pokecáme. Ty slimáky je třeba chránit, ne nějaké netopýry. Na zimu jim zhotovím příjemný zateplený kotec a Bagr slíbil, že pro ně uháčkuje tlusté vlněné kabátky. Pokud je Lenka neobjeví a nesežere, určitě se pod naší ochranou dožijí alespoň sta let. "
 

Úklon štoly sleduje úklon skalních vrstev a kopíruje limonitové lože.


 

Jedna z lokalit objevených a vyzmáhaných v minulosti legendárním, dnes už neexistujícím  Popovickým montanistickým superklubem. Kolonie netopýrů se v ní  zabydlela během pouhých dvou let.

 

Ač je mi to líto, do dnešních aktualit není o čem psát. Sezóna jeví se (co do aktivit nejslavnějších montanistických spolků) téměř mrtvou a snaha jejich epigonů (CMA, KD a pod) o pořádnou akci, končí zpravidla pořádným  fiaskem a ostudou.
Na webových stránkách podzemnických spolků se objevují upoutávky na chystané soutěže. Zatímco CMA ústy svého leadera Lahody slibuje blíže nespecifikovanou fotosoutěž, kladenský Speleoklub připravuje pohár o "Krále slimáků".
Nevím, která akce bude zajímavější, Lahoda dosud nespecifikoval, zda jeho letošní pojetí fotosoutěže znamená opakování loni oblíbeného publikování archivních fotografií CMA spolu s otázkou, jaké místo zobrazují nebo novinku - vyhodnocení nejskvělejší fotografie roku, kterou pořídili návštěvníci jeho internetových stránek. 
Kladenský Speo je v této záležitosti sdílnější a tvrdí, že pohár o "Krále slimáků" bude velice akční záležitost, jejímž cílem má být (podobně jako v rozličných soutěžích MISS čehokoliv) vybrání  nejkrásnějšího a nejchytřejšího slimáka a slimačky. Původ slimáků nebude omezen pouze na zdroje členů Speleoklubu Kladno, své reprezentanty může do soutěže přihlásit a dopravit jakákoliv jiná osoba. Právě tyto externí soutěžící je třeba předem upozornit, že kladenská porota neoblomně preferuje oranžové (tak zvané španělské) exempláře a obyčejní černí slimáci nemají nejmenší šanci. Vítězný slimák či slimačka budou prohlášeni králi slimáků, oblečeni do historické hornické uniformičky (kterou pro tento případ ušije Kikina Karolína) a pak sfárají do Speova cvičného dolu. Majitel vítězného plže bude pozván na jednu ze smrtelně nebezpečných několikadenních výprav Speleoklubu Kladno a v noci bude moci spát v jednom spacáku s libovolným členem kladenského klubu dle vlastního výběru. Královna Slimáků sdílí automaticky spacák Speův.

Nedávné deště proměnily jindy pevnou počvu v mělkou okrovou bažinu.