Aktuality z činnosti PMS 
5.4.2004

  Tajemná krypta a fotomakety slavných montanistů.

Barbara, francouzká montanistka. Barbara,PMS: "Skoro každý začínající podzemní fotograf by rád zvýšil svůj věhlas tím, že by mu na jeho snímku z lokality pózovala nějaká významná, všeobecně uznávaná montanistickou autorita. Pro mnohé začátečníky je to ovšem pouze nesplnitelný sen - slavný (byť sebevstřícnější) montanista samozřejmě nepoleze kvůli společné fotografii s nějakým greenhornem do každé blbodíry. Právě pro tyto případy jsme připravili kolekci plochých fotomaket známých montanistů v životní velikosti, které si s sebou můžete vzít do podzemí a tam se s nimi fotit tak dlouho, dokud vás to bude bavit."


Plochá fotomaketa slavného Surikaty v tajemné podzemní kobce na fotografii,
kterou pořídila jakási D.W.

Fotografie tajemné podzemní kobky s využitím o zeď opřené fotomakety samotného Surikaty


"Tahle moje fotografie zaneřáděné podzemní krypty z konce devatenáctého století by samozřejmě bez použití fotomakety populárního Surikaty žádného podzemního fajnšmekra nezaujala," říká autorka snímku skepticky, "Proto jsem si hned poté, co jsem kobku objevila, nejprve zajela na Kladno od Speleoklubu Kladno fotomaketu pronajmout a teprve pak jsem pořídila dokumentační snímky, které montanistickou obec dočista nadchly. Jsem ráda, že jsem si vybrala právě poměrně drahou fotomaketu samotného Surikaty a odmítla Kladeňáky nabízenou jakousi Kikinu v poloviční velikosti, byť za směšnou cenu. Myslím, že s Kikinou by můj snímek neslavil takový úspěch, jako v tomto případě."
(Fotografka dále velmi kladně hodnotí realistický vzhled laminovaných papírových fotomaket a oceňuje praktické poutko, za které lze umělého montanistu operativně pověsit na vhodnou skobu či hřebík.)


Speo SPEO, kladenský speleoamatér - samotář:  
" Fotomakety známých montanistů můj bývalý klub opravdu za mírnou úplatu půjčuje. Ceny jsou příjemné (Surikata 1000 Kč za hodinu, Laco 100 Kč za hodinu, Kikina 5 Kč za hodinu) a zájemců je tolik, že je v sezóně občas musíme (pokud se v takovém případě nespokojí s univerzální figurinou bezejmenného montanisty s konspiračně zahalenou tváří) i odmítat. Problémy jsou minimální, pouze v některých případech se naši klienti do fotomaket tak zamilují, že je odmítají vrátit. Atypický byl případ jakéhosi Máci, který požadoval Surikatovu fotomaketu ne proto, aby ji někde v podzemí vyfotil, ale proto, aby ji ještě před zaplacením utrhl hlavu. To bylo ale opravdu ojedinělé a nechutné."


A toto je náhodně propadlý vchod do tajemné krypty. Autorce zde fotomaketa slavného Surikaty nedopatřením spadla těsně před expozicí dovniř, proto snímek hodnotíme jako zcela nepodařený.

Pozor - soutěž

Tomu, kdo správně uhodne, které zlikvidované důlní dílo bylo otevřeno štolou na dolním snímku,
bude bezplatně na celý libovolný den zapůjčena fotomaketa kladenského Spea k volnému použití.
 

Snímek začínajícího fotografa Laca z CMA nazvaný "Slavný Surikata před portálem". Fotomaketa je zde vtipně zavěšena na větev šípkového keře.


Laco Laco Lahoda,president CMA:  
" Ty montanistické fotomakety jsou opravdu perfektní. Od té doby, co je používám, se o mé fotografie všichni doslova perou. Ptají se mně : "A tos tam byl opravdu s tím bájným Surikatou?" nebo "A cos tam s tou Kikinou potom dělal?".
Dovolím si však mírnou kritiku na výše annoncovanou soutěž. Ta maketa kladenského Spea je (nerad to říkám) naprostý ležák, který si zatím nikdy nikdo nepronajal. Myslím, že za vítězství v soutěži by měla být nabídnuta figurína někoho atraktivnějšího. ."