Aktuality z činnosti PMS

03.05.2003


Poklad ve staré štole u Všeradic?

MartinM.zkušeným okem hodnotí zeď, bránící v postupu do další části záhadné štoly. Majitel pozemku, na kterém se nachází zasutý portál, prozatím nesouhlasí se zbouráním zdi a dalším průzkumem. PMS již pro zviklání jeho rozhodnutí obstaral několik lahví levné, leč nanejvýš účinné lihoviny. 


Barbara Barbara, francouzská montanistka, čestná členka PMS: "Dalším zásadním objevem Popovického montanistického superklubu, je poklad ve staré průzkumné štole. Dle přesvědčení slavného Surikaty a MartinaM se za zdí, kterou je štola přepažena, skrývá buď jantarová komnata a nebo poklad z Dubového ostrova. Cihlová zídka je v horní části porušená, otvorem je možno posvítit dovnitř. Chodba ubíhá do temnoty,  prolézt dírou pro její malé rozměry  si netroufl ani MartinM."
MartinM MartinM, tetínský jeskyňář:  "Štola ústí v odporném trnitém křovisku na úpatí kopce u vsi Všeradice.Vyražena je ve vápencovém tělese, délka ke zdi  činí 102 metrů při profilu 2m (šířka) x 1,8 m (výška). Zeď je vystavěna ze čtyř řad bílých cihel, pospojovaných tvrdou cementovou maltou. Za zdí štola pokračuje přímým směrem pod kopec. Ani Surikatův halogenový reflektor nedosvítí na konec, kde jak očekáváme, budou uskladněny bedny s jantarovým pokladem či zlatými dublony." 
Surikata Surikata CM, král montanistů,  PMS:  "Na konec štoly jsem opravdu nedosvítil, to znamená, že úsek za zdí musí být delší, nežli sto metrů. Dle profilu a přímého směru usuzuji, že se jedná o průzkumnou štolu z první poloviny dvacátého století, která měla ověřit kvalitu vápencového ložiska.  Kupodivu, ač žádné údaje o ražbě štoly v této lokalitě neexistují, místní občan na jehož pozemku chodbice  ústí  (a který nás na ni upozornil) tvrdí, že ji takto zazděnou pamatoval již jeho otec." 
Miki, CMA Miki,CMA: "O existenci téhle štoly s pokladem CMA opravdu nemá ani tušení a popravdě řečeno, kdyby mi o ní nevyprávěl člověk tak mimořádně pravdomluvný, čestný a veskrze ušlechtilý, jakým je Surikata, snad bych tomu ani nevěřil. Dle vyjádření majitele lesíka, v němž se vchod do štoly nachází, byl objekt vyražen během druhé světové války a zazděn v padesátých letech dvacátého století. Proč je ale zazdívka až sto metrů od portálu, nikdo nechápe. Nicméně - naše šachta s pokladem je lepší." 

Zahájení provozu skanzenu Barbora v Solwayových lomech
 

Kdo asi vyklopil Barbusákům  kiplóry? Záludní Kladeňáci?


Neříká se to lehce: letošní zahájení provozu skanzenu Barbora poznamenala nepříjemná událost. Neznámý záškodník těsně před začátkem slavnostního aktu nečekaně vyklopil většinu zaparkovaných kiplór. 
I když se Barbusáci tvářili, jako že se nic nestalo a dokonce (v dobré  snaze celou záležitost bagatelizovat) tvrdili, že kiplóry vyklopili sami, aby do nich nepršelo, úvahy o tom, kdo mohl spáchat tak hrůzný čin jim zjevně nedopřávaly klidu.  
Ačkoliv je pachatel odporného skutku prozatím neznámý, podezření padá na kladenský Speleoklub. Několik účastníků slavnostního aktu totiž vidělo poblíž kiplór obě kladenské Kikiny převlečené za březí srny a znuděně okusující skromné trsy rašící trávy. Převlek byl slaboduchý a natolik nekvalitní, že jej odhalil i sám president CMA Laco Lahoda. 
Vyjádření Speleoklubu se nám získat nepodařilo, jeho předák Speo uvalil na celou záležitost totální informační embargo.

Uzamčená průtahová štola s několika kolejovými vozidly před portálem. Ukrývají se snad kladenští záškodníci v některém z pulmanů a   radují se tam  nad svým ubožáckým "žertem"?Holubice, Krtkovi hoši Holubice, Krtkovi hoši:
"Jestli ti oškliví Kladeňáci ty kiplóry skutečně vyklopili, tak s nimi do nejdelší smrti nechci mít nic společného. Ať jim lana zpráchniví, čelovky zhasnou a kosti rozdrtí v mocných čelistech jeskynní medvědi. Tak hnusný čin bych od nich nečekala nejen já, ale ani Krtek, či Sarge nebo kdokoliv z našeho spolku. Styďte se, vy zbabělí ošklivci a Ty, Speo, ty ze všech nejvíc!"