Aktuality z činnosti PMS 
04.09.2002


Vzpomínky na III setkání montanistů na Koukolové hoře

Barbara Barbara, francouzská montanistka, čestná členka PMS
"Třetí mezinárodní setkání montanistů na Koukolově Hoře nemělo nejmenší chybu. Surikatův montanistický strom smrti mne přímo nadchnul. I šachta slimáků byla  špičková. Škoda, že tentokrát nepřijel Brian Norman, třeba by se do ní vyzvracel. Hloupá byla jen exkurze do staré uhelné úpadnice, kterou zajistil kladenský Speleoloklub, protože mi tam Blancman snědl rtěnku." 
 

Přesvícené vápencové balvany.

Stará uhelná úpadnice... Vlastně s vůbec nejedná o úpadnici a už vůbec ne v uhelném dole, jak tvrdí Barbara a Kladeňáci.  Přesto i zde pracují horníci, (dle Iwa) udatní synové hlubin, srdnatí králové porubů a moudří vladaři ložisek.

V první zářijovou neděli navštívilo několik účastníků III. setkání montanistů na Koukolově hoře důlní expozici Chrustenická šachta. Z nejvýznamnějších jmenujme alespoň samotného krále montanistů Surikatu, mluvčího PMS Mária Spiru nebo tibetskou montanistku Tsuang.


Mříž na Damilu
Laco Lahoda byl natolik okouzlen tibetskou montanistkou Tsuang, že ji v důlním okovu rozverně spouštěl a zase vytahoval ke stropu několik hodin. Nakonec pro ní vyrobil jako suvenýr i malý důlní vozík, který si šťastná Tibeťanka odveze do Lhasy. Krumpáček a rudu však musí v expozici zanechat.
Do plazivky
Mluvčí PMS Mario Spiru a ruční důlní siréna. Foto do soutěže: "Stvůra a stroj". Udatný Surikata si nejlépe rozuměl s vycpaným záchranářem..  

Speo

Speo, Speleolog Kladno:
"Naše skupina se (místo účasti na nudném třetím mezinárodním setkání montanistů na Koukolově hoře) rozhodla navštívit již podruhé důl Blahoslav a vymočit se do tamní jámy. Chtěli jsme v podzemí i přenocovat, ale pršelo, byla bouřka, padaly kusy skály, a tak jsme zůstali v boudě na povrchu. Část staré štoly je vodou dost narušena - když jsme domočili a vraceli se zpět, znenadání se asi metrový úsek počvy, kde jsme předtím stáli, utrhl a spadl do šachty. Naši mladí členové z toho byli docela hin a chtějí příště chodit raději se Surikatou.

 

Kaši

Kaši, ZJRN: "Operovali jsme s Blackratem a Vidrou v blahoslavském dole (konkrétně jeho štole František) ve stejnou dobu, kdy se tam potloukali Kladeňáci. Pokoušeli jsme se proniknout za takzvaný "komín děsu", což nám připadalo smysluplnější, než slabomyslné močení do šachty. Můžeme však potvrdit zhoršené statické poměry v díle - po vhození kamene do pomočené šachty, strhl tento lavinu, jaká by se nenaložila ani do větší  tatrovky."


Odsoudí odvážný Surikata zbytečné močení do blahoslavské jámy? Spustí se do šibíku ve vojenském prostoru na Podlužské hoře u Felbabky?
Zjistíte v příštích aktualitách.