Aktuality PMS 03.10.2002
Surikata Surikata, PMS: "'U Točníka býval důl Kajetán, jehož polohu neudává ani Lipold ani Hrabák', píše se v monografii Podbrdska. I vydali jsme se k Točníku, a po několika zavádějících radách místních zamířili na Líšnou. Nu a jaký bychom to byli Superklub, kdybychom starý důl nenašli. Bohužel, otevřen byl pouze šachtou a ta je dnes zatopená až po ohlubeň, kterou decentně kryje několik betonových panýlků z padesátých let minulého století. Takže, kdyby měli nějací potápěči zájem, nebudeme se bránit kontaktu.
Slyšel jsem od zdroje, který si nepřeje být jmenován (Petr Brousek), že Kladeňáci chtějí vydávat tištěný podzemní časopis. Má se jmenovat Výkřiky zbabělcovy (dost konspirativní) a první číslo by mělo spatřit světlo světa koncem listopadu.
V neděli, při návratu z výpravy po stopách zbirožských provozů Laura a Veronika, došlo k znepojízdnění dalšího montanistického  expedičního vozidla.
Kašiho slovutné ARO zahalila na dálnici D5 při pokusu předjet Škodu 105L oblaka bělostné páry a následoval potupný odtah na laně.
V Monografii Podbrdska zmiňovaný důl Michael poblíž hájovny Petrovka je onen TIMEXem zlikvidovaný Michael, který jsme publikovali pod obecným starším názvem Hřebeny.
Následuje (jak jinak) obligátní fotografie z dolu na ordovickoé sedimentární rudy:
 
Tajemný  železorudný důl na Berounsku
Hned za vchodem je vrcholová knížka PMS.

Jedna z nejhezčích místních lokalit se naštěstí nachází  na soukromém pozemku.

 

Kajetán a Dlouhá skála potřetí

Důl Kajetán není volně přístupný objekt. Protože se ložisko nacházelo v rovině, bylo shora otevřeno šachtou. Ta je dnes po okraj plná špinavé vody, z níž občas vyplave sirovodíková bublina. Jáma není v plném profilu volná, dvoumetrový klacek v různých místech naráží na neprostupné překážky. Pro PMS není tato šachtice vzhledem k absenci   potápěčských schopností u jeho členů  zajímavá.
Štola na Dlouhé skále byla nalezena  odměřením souřadnic jejího ústí z důlní mapy. Asi tři metry nad vyfoceným "portálem"  lenivě vytékají  okrové vody, k čemuž je patrně přiměl neprodyšný zával ve vstupní spadlé části. Vzhledem k vysoké hladině spodních vod a malému rozsahu podzemí,  jsou všechny jámy na Dlouhé skále z montanistického hlediska značně neperspektivní.
 
Kajetán, zakrytá šachta. Dlouhá skála

Kajetán. Voda je nečistá, 50-ti wattovým reflektorem ji nelze  posvítit na větší délku, než asi 40 cm.. Profil kameny zděné jámy je oválný 2 x 3 metry, podobný jako na bývalých Hřebenech.

Štola na Dlouhé skále, jediná, která zde existovala, ložisko bylo v rámci průzkumu vzhledem k sklonovým poměrům otvíráno jámami. Tohle snad nebude likvidovat ani TIMEX. 

 

Svátek slavili v sobotu Václavové
Blahopřejeme proto nám známým montanistům tohoto jména k jejich výročí.

Jindra

 Jindra , Podzemní fotograf
"Dnes se naučíme fotit motýla na květině. Zvíře je to poměrně plaché a dá značnou práci nepozorovaně se k němu přiblížit. Někteří fotografové to řeší tak, že na květinu špendlí motýla preparovaného, já v zájmu autenticity používám acetonový  lak ve sprayi, kterým si živý hmyz z dálky předem zmrazím. Takový motýl pak na květu drží jako přibitý a fotky jsou dokonalé" 

Speo

Speo , Speleolog Kladno
"Kdo sem, proboha, toho magora Brojlera zase pustil. Jsou to stránky o podzemí nebo o motýlech? Ty jeho rady jsou beztak naprosto dementní a nepoužitelné. Nedávno jsem zkoušel fotit netopýra v záři pochodní (jak mi poradil). Ohořela mi půlka huby, Blancman v tom dole doutná ještě teď. Nevěřte Brojlerovi ani slovo." 

Laco

Laco, CMA
" Známý podzemní badatel Laco (proslulý zejména neúspěšným hledáním německých pokladů ve starých šachtách na severu Čech) oslaví v pondělí své (prý) šedesáté narozeniny. K hezkému kulatému výročí mu statečný Popovický montanistický superklub přeje pevné zdraví a konečně i nějaký ten skromnější zapomenutý pokládek. Salut." 


I zde je hned za vchodem je vrcholová knížka PMS.

Chrustenice, jak je zná Speo, krčící se na konci jedné zajímavé štoly.

 Chrustenická expozice bude mimo sezónu otevřena vždy poslední sobotu
v měsíci (kromě prosince) vždy v 10:15 a v 11:15 hod
tedy v termínech:
26.10.2002
30.11.2002
25.1.2003
22.2.2003
29.3.2003
26.4.2003
31.5.2003
28.6.2003

sdělte prosím případným zájemcům
L.L.