Aktuality z činnosti PMS 
1.3.2003

  Velkolepý objev PMS kousek za Prahou

Barbara, francouzká montanistka. Barbra, PMS:  "Dnes, to jest v sobotu, slavila cílená činnost našich nejlepších  montanistů další ze svých úspěchů, které jim přináší uznání, úctu a obdiv v celém světě - objev téměř  sto let nepřístupné odvodňovací štoly pod historickým objektem západně od hlavního města. Je jen  smutné, že se skromný a pracovitý Superklub  stále častěji stává terčem závisti a hanebných pomluv ostatních, zcela neúspěšných, diletanstských a ubožáckých montanistických paskupin." 

Odvodňovací štola

Pohled do štoly od vchodu, vodní hladina zamrzla, cestu vpřed ztěžují drobné závaly. Speo SPEO, speleolog Kladno:  
" Co to ti superklubáčtí kreténi kecají o cílené činnosti? Kdyby je Pažout z Historického báňského výzkumu nezavedl přímo k portálu, tak by tuhle chodbu v životě neobjevili. To my, Speleologická společnost Kladno, jsme její existenci tušili dávno před nimi. Několikrát jsme v okolí pátrali, ale ten portál jsem prostě přehlédli, mysleli jsme, že je to nějaká hromada kamení nebo co. Kdybychom tam strávili ještě pár měsíců, tak mohl být tenhle objev náš.  Superklubáci teď budou dělat machry a nebude s nimi k vydržení, s náfukama dementníma.  Vždyť ve skutečnosti ani nevlezli dovnitř.....

Surikata Surikata, král montanistů:  
" Samozřejmě, že jsme nevlezli dovnitř. Jednak jsme na to nebyli vybaveni, jednak jsme ještě nepožádali o svolení správce odvodňovaného objektu. Lézt do historické částečně zatopené chodby (v které mohou přežívat z dávných dob zákeřné mikroorganismy)  bez ochranných pomůcek, by mohlo napadnout tak leda Žebráckou partu nebo presidenta Speleologické společnosti Kladno. Seriózní průzkum plánujeme na příští týden. Chtěli jsme s sebou vzít kladenské Kikiny, ty prý však musí každý weekend trénovat v cvičném dole, který si (jak jsme informovali posledně) na zahradě postavil Speo a nemají proto čas."  

Asi deset metrů za vchodem. Scenérie je stále stejná. Přímá cihlová chodba, na počvě led, občas zával.  President PMS  udatný Surikata spolu s ředitelem Historického báňského výzkumu před portálem. 
 


Hlavní důlní díla


Surikata Surikata, král montanistů:  
" Jak jsem se zmínil již několikrát, ti, kdo pro Geofond zpracovávají údaje o hlavních důlních dílech, si s kvalitou své práce (za niž dostali štědře zaplaceno) přílišné starosti nedělají. Tak třeba zlikvidovanou jámu, kterou označili poblíž osady Čihadlo  žlutou tečkou (já k ní dokreslil červenou šipku) umístili na zcela opačnou stranu silnice. Co to je 300 metrů?  Jen tak dál. Po zmíněné jámě zbyla propadlina a nevelká plochá halda."